Jakie Książki Warto Przeczytać?

„Dolina Krzemowa” Anny Wiener to książka o tym, jak kultura pracy wpływa na millenialsów i co trzeba zrobić, aby żyć w sposób satysfakcjonujący. Książka Jacka Kerouaca „W drodze” oparta jest na jego prawdziwych przygodach i śledzi losy dwóch przyjaciół podczas podróży przez kraj. Podobnie, Notes From a Small Island, napisany przez Billa Brysona, jest zabawnym komentarzem do jego podróży przez Wielką Brytanię.

The Impending Blindness of Billie Scott

The Impending Blindness of Billie jest powieścią, która eksploruje ideę niepełnosprawności w pozytywny sposób. Podczas gdy portret niepełnosprawnych postaci w komiksach jest często negatywny, Thorogood pokazuje, jak ślepota Billie może być źródłem inspiracji i kreatywności. Historia śledzi życie Billie Scott, artystki, która większość czasu spędza na przelewaniu swojej wizji na płótno. Jednak tragedia dotyka Billie, gdy nagle traci ona wzrok. Bohaterka książki reaguje na zbliżającą się ślepotę, badając, jak jest w stanie widzieć i co się dzieje, gdy jej wizja zawodzi.

Nadchodząca ślepota Billie to historia coming-of-age skupiona na walce artystki z rzeczywistością ślepoty. Billie, utalentowana artystka, staje przed faktem, że za niecałe dwa tygodnie oślepnie. To burzy jej poczucie własnej wartości, ale ostatecznie inspiruje ją do stworzenia jedynego w swoim rodzaju serialu. Powieść bada również ideę dziedzictwa i osobistą podróż Billie, aby odkryć jej własne dziedzictwo.

The Kite Runner

The Kite Runner autorstwa Khaleda Hosseiniego to wciągająca powieść o brutalności wojny. Powieść opowiada historię młodego chłopca, Amira, który dorasta szukając odkupienia po zdradzie swojego przyrodniego brata Hassana. Chociaż powieść jest złożona, bardzo łatwo jest śledzić podróż Amira. Historia rozgrywa się w Kabulu, Afganistanie, w latach 70.

Jest to pierwsza afgańska powieść przetłumaczona na język angielski. Książka podąża za chłopcem o imieniu Amir, synem bogatego afgańskiego biznesmena, i służącym o imieniu Hassan. Hassan ratuje Amira przed zgwałceniem przez jego przyjaciela, Amira, ale Amir odrzuca go i pelts go z granatów, aby wyglądał jak złodziej. Amir następnie wyjeżdża do USA, ale później żałuje swoich czynów.

Bojnia-pięć

Seria książek Rzeźnia-pięć jest warta przeczytania z wielu powodów. Jest to satyra wojenna, podróż w czasie i nagany na obsesję naszej kultury na punkcie wojny. Ta seria kwestionuje nasze rozumienie człowieczeństwa i rolę wolnej woli.

W tej serii Billy Pilgrim, były weteran armii amerykańskiej, służy jako jeniec wojenny i jest przetrzymywany w Rzeźni Piątej podczas bombardowania Drezna. W tym czasie Billy jest świadkiem wielu okrucieństw i intensywnej przemocy. Po tym, staje się „unstuck” w czasie i znajduje się na planecie o nazwie Tralfamadore. Później osiada w Ilium w Nowym Jorku, gdzie mieszka z żoną i dwójką dzieci. Prowadzi również udaną praktykę optometryczną.

Agent Verity

Historia obraca się wokół operacji szpiegowskich brytyjskiego agenta Verity podczas II wojny światowej. Kiedy samolot rozbija się w okupowanej Francji, zostaje schwytana przez Gestapo i zmuszona do przyznania się do swojej misji. Będąc w ich areszcie, Verity musi zdecydować między ujawnieniem swojej misji a własnym życiem.

Czytając Code Name Verity, byłam zachwycona Verity, młodą angielską pilotką, która zostaje schwytana przez nazistów. Pisze dla własnego przetrwania, a jej zadaniem jest odkrywanie kodów i ujawnianie informacji o aliantach. Nie mogę zdradzić zbyt wiele więcej na temat tej książki, ale mogę powiedzieć, że jest to page-turner.

Pierwsza powieść Toni Morrison

The Bluest Eye, pierwsza powieść Toni Morrison, to potężna powieść o czarnej dziewczynie, która marzy o niebieskich oczach. To druzgocąca historia o uwewnętrznionej nienawiści i hegemonii białych wyobrażeń o pięknie i desperacji. Powieść jest pełna szokujących szczegółów i skupia się na życiu czterech głównych bohaterów. Jest ważnym kamieniem węgielnym kanonu Toni Morrison.

Ukochana to najważniejsza książka Morrison. Oparta na prawdziwej historii Margaret Garner, powieść przedstawia traumatyczne doświadczenia byłej niewolnicy. Ostatecznie zabija ona swoją córkę, aby uciec od okrucieństwa życia na plantacji. W adaptacji filmowej tytułową rolę zagrała Oprah Winfrey. Powieść stała się klasykiem.

Bezludna wyspa George’a Orwella

Powieść ma liczne podobieństwa do dystopijnego społeczeństwa, takiego jak powieść Orwella Rok 1984. W tej dystopii rządzi bezmyślne posłuszeństwo, a ci, którzy zbaczają z drogi, są miażdżeni przez władze. W powieści Orwell odwołuje się do społecznego prześladowania, fake newsów i mediów społecznościowych.

Jako autor tej powieści Orwell przeżywał okres wielkich trudności osobistych i zawodowych. Cierpiał na raka, a jego rękopis wymagał ponownego przepisania. Miał nadzieję, że jego agent i wydawca pomogą mu w tym zadaniu, ale nie pomogli. Rak niszczył życie Orwella, a on sam czuł, że jest poza zasięgiem pomocy. Ta sytuacja doprowadziła go do decyzji o pójściu na całość.

Siostry autorstwa Stephanie Perkins

Jeśli lubisz powieści YA i chcesz doświadczyć czegoś innego niż zwykła lektura YA, Siostry autorstwa Stephanie Perkins to lektura obowiązkowa. Ta powieść jest pełna romansu i tajemnicy. Perkins opisuje Lolę jako tajemniczą dziewczynę, która rozmawia z księżycem. Cricket, z drugiej strony, jest chłopcem, który obserwuje jak Lola dorasta i zastanawia się, czy księżyc pomoże mu rozwikłać jej piękno. Gdy myśli o Loli, obserwuje jak gwiazdy świecą jaśniej.

Stephanie Perkins to amerykańska autorka, która napisała wiele powieści dla młodzieży. Jej książki Anna and the French Kiss, Lola and the Boy Next Door oraz Isla and the Happily Ever After stały się międzynarodowymi bestsellerami. Jej powieści skierowane są do nastolatków i dorosłych czytelników o nastoletnich sercach. Pisała też antologie i współpracowała z Holly Black.